UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji


UI arayüz tasarımını, UX ise deneyim üzerine kurulmuş bir tasarım sürecine denmektedir.

Farklı anlamları olan bu kavramlar tasarım sürecinde karşımıza çıkarlar. Tasarım süreçlerine doğrudan yön verdikleri için iki kavram da beraber anılır. Dijital reklam sektörde birçok insan bu kavramların aynı şeyler olduğunu düşünür; aslında kesin bir çizgi ile birbirlerinden farklı kavramlar olmakla birlikte, birbirlerinden de bağımsız değildirler.

Modeno Digital; Eskişehir Reklam Ajansları arasında UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji planlamalarında on üç yıllık tecrübeye sahiptir.

UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji

UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji nedir?

UI terim olarak ingilizce User Interface'in (kullanıcı arayüzü) kısaltılmış halidir, UX User Experience'in (kullanıcı deneyimi) kısaltılmış halidir. UX, ve UI tasarım sürecinde birbirlerini koordine eden anlayışla incelendiği zaman UX > UI denilebilir.
UX kullanıcı odaklı; ürün, hizmet ve web sitesini ile ilişkiliyken tasarım, kolay kullanım, kolay anlama, kullanırken memnun kalma gibi daha geniş bir perspektifte değerlendirir. UI ise bu süreçin tasarım kısmını ifade eder.

Her tasarım sürecinde olduğu gibi Web Tasarımı ve Programlama yapılırken de UX konusunu en öncelik haline alarak projeyi tasarlama sürecine geçilmeli bunu yaparken de hedef kitleye iyi bir deneyim geçirmesini sağlamamız gerekiyor.

Kullanıcı deneyimi odaklı bir Web Tasarımı ve Programlama yapılırken, öğrenmemiz gereken en önemli konulardan birisi, o web sitesinin ziyaretçi profili hakkında bilgi edinmek ve tasarımları hazırlarken bu bilgileri dikkate almaktır.

Bu tür bilgileri web geliştirme sürecine başlamadan önce firma ile analytics raporları çalışılarak alabiliriz.

 

Web sitesini ziyaret edenlerin %47 lik bir kısmı web sitenin diğer bölümlerine bakmadan ürün / hizmet sayfasını ziyaret etmektedir.
Hedef kitlenin %86 gibi yüksek bir orana sahip ziyaretçisi ise; anasayfada şirketin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Web sitesini ziyaret edenlerin %64 lük kısmı anasayfa açılış kısmında şirkete ait iletişim bilgilerini görmek istiyorlar.
Yine aynı hedef kitlenin %52 ziyaretçisi anasayfa yani ilk açılış sayfasında şirket hakkında bilgi görmek istiyorlar, %36 kullanıcı ise anasayfaya dönmek için şirket logosunu tıklamakta.

"İçerik kral ise, dönüşüm kraliçedir."
John Munsell

UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji ile Markanıza Değer Katın


UI tasarımı tamamen arayüz tasarımı ile ilgili iken UX tasarımı tasarlanacak arayüzün nasıl daha basit, hızlı ve efektif kullanılması gerektiği ile ilgilenir. UX nasıl göründüğünden çok nasıl kullanılıp nasıl hissettirdiği ile ilgilidir.

UX’in amacı size bir işlemi basit, sorunsuz ve hızlı bir şekilde yaptırmak ve iyi bir deneyim yaşatmaktır. UI’ın bir diğer önemli olduğu konu ise kullanıcıları web sitesinde daha uzun süre kalmasını sağlamaktır.

Web sitesinin içeriği ne kadar güzel ve kaliteli olursa olsun, eğer UI tasarımı, kullanıcının rahatça dolaşmasını engelleyecek ve gözünü yoracak bir biçimde ise kullanıcı o siteden hemen çıkar. UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji belirlenirken Web Tasarımı ve Programlama süreci ister, Kurumsal Web Sitesi Tasarımı olsun istenirse E-Ticaret Çözümleri çözümleri olsun Web Geliştirme işlemi Responsive ve Mobil Web Sitesi özelliklerini taşımalıdır süreci Web İçerik Yönetim Sistemleri ile dinamik olarak güncel tutmalı proje içeriğin de ziyaretçilere sürekli olarak Web Sitesi Desteği verilmelidir.

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı projeleri planlanırken UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji konusunda yardım almak için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji
UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji online teklif!

Online TEKLIF Alın!

UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji projeniz için en uygun ve profesyonel teklifi alabilirsiniz. UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji teklifiniz mesai saatlerinde, aynı gün içerisinde tarafınıza ulaştırıyoruz. UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji proje detaylarını için ekip arkadaşlarımızı size yönlendirebiliriz. 

ONLİNE TEKLİF AL >>
UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji bize ulaşın!

Sorunuz mu var?

UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji hizmetimizle ilgili aklınızda bir soru varsa eğer, uzman ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyar. UX/UI (Kullanıcı Deneyimi) ve Strateji ile ilgili tüm istek, talep, destek, şikayet ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN >>

bizden haberler

Modeno Digital, Online ve Offline hizmetlerde her zaman en son teknoloji ve teknikleri kullanarak, çalıştığı firmalar tarafından talep edilen hizmetlerin kusursuz bir şekilde teslim edilmesi için çalışır.
Sizin için hazırladığımız bizden haberler köşesinde de; Djital tasarım ve reklam dünyasının son gelişmelerini Sosyal Medya, Sosyal Medya Reklamcılığı, Web Tasarımı ve Programlama, Dijital Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Marka ve Danışmanlık, Raporlama - Analiz alanlarında trend ve güncel haberler bulunmaktadır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İşinizi dijitale taşımak, rakiplerinizin önüne geçmek ve dijital'in gücü ile işinizi büyütmek istiyorsanız, biz buradayız.
Bize bir mesaj bırakın, ekip üyelerimizden biri maksimum 24 saat içerisinde size geri dönecektir.