SEO Önemi
  • 4 Ocak 2023

SEO Önemi

Modeno Digital olarak SEO önemini, SEO’yu anlamak, SEO nedir?, SEO ve Web Sitesi uyumu konuları hakkında detaylı bilgi içeren makalemizi inceleyebilirsiniz.

SEO’yu Anlamak

Önde gelen bir SEO ajansı olarak deneyimimize göre, organik pazarlamanın önemi genellikle göz ardı edilir, ancak Google’ın her gün 5,7 milyardan fazla arama aldığı bir dünyada çevrimiçi görünür olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

SEO nedir?

SEO önemi ne kadar olduğunu anlatmadan önce, SEO ile gerçekte ne kastedildiğini ve bu üç harfin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir.

Basit bir ifadeyle, SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorlarındaki sıralama potansiyelini artırmak için web sitelerini ve çevrimiçi içeriği optimize etme sürecidir.

SEO önemi

Dijital varlığı artırmanın PPC ve sosyal medya gibi başka yolları olsa da, çevrimiçi trafiğin çoğu organik aramalardan kaynaklanmaktadır. Bu davranış, tüm çevrimiçi deneyimlerin %69’unun bir arama motoruyla başladığını tespit eden yakın tarihli bir çalışmada kanıtlanmıştır.

Yukarıda belirtilene benzer istatistikler, bir site organik arama yoluyla izleyicileri tarafından görülebildiğinde ulaşılabilecek potansiyel trafiğin büyük miktarını göstermektedir. SEO’nun doğası gereği, siteniz bir kez sıralamaya başladığında, aldığınız trafik için ödeme yapmak zorunda kalmayacağınız anlamına da gelir. Bu, tıklama başına ödeme fiyatlandırma modelinde ödeme yapma eğiliminde olduğunuz alternatif kanallardan farklıdır.

Erişim ve Trafik

Geçen yıl itibariyle, Google’da arama yapanların yalnızca %1,75’i ikinci sayfadaki sonuçlara tıkladı ve bu sayının önümüzdeki 5 yıl içinde daha da düşeceği tahmin ediliyor. Bu davranış, çevrimiçi olmanın ve arama sonuçlarının birinci sayfasında görünür olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamaktadır.

Sitenizin SEO açısından iyi bir şekilde optimize edildiğinden emin olmak, işletmenizin dijital erişimini en üst düzeye çıkarmasını ve daha geniş, daha ilgili bir kitleyi çekmesini sağlayabilir.

Dönüşüm Oranı

SEO’nun birisinin arama yapmasına bağlı olduğu göz önüne alındığında, kullanıcı müşteri yolculuğunun en başından itibaren amacını sunduğundan, dönüşüm oranı genellikle diğer pazarlama kanallarından çok daha yüksektir.

Aslında araştırmalar, SEO gibi gelen pazarlama çabalarından elde edilen potansiyel müşterilerin yaklaşık %12’lik bir dönüşüm oranına sahip olduğunu gösteriyor. Bu, yalnızca %3 civarında dönüşüm sağlayan giden pazarlama yoluyla oluşturulan olası satışlardan çok daha yüksek.

Satın Alma Davranışı

SEO’nun daha az bilinen faydalarından biri, satın alma davranışı üzerindeki etkisinin olmasıdır. Web siteniz bir kullanıcının araştırma aşamasında mevcutsa, o kullanıcı nihai satın alma işlemini tamamlayacak bir konumdayken dikkate alınma olasılığınız çok daha yüksektir.

Bir kullanıcı sitenizi organik arama yoluyla ziyaret ettikten sonra, marka aramaları veya doğrudan görüntülemeler yoluyla sitenize geri dönme olasılığı çok daha yüksektir; bu, tekrar iş ve ikincil satış olasılığının artması anlamına gelir.

Başarılı bir SEO kampanyasının oluşturabileceği artan farkındalık, bu pazarlama kanalının temel faydalarından biridir ve daha geniş bir pazarlama stratejisinde uygulanmasının önemine katkıda bulunur.

Organik Fırsatlar

SEO öneminin ardındaki bir diğer neden, yeni fırsatları vurgulama ve daha geniş kitle gruplarını çekme yeteneğidir.

Bir SEO kampanyası doğru bir şekilde yönetildiğinde, özünde izleme ve araştırma olacaktır. Bu, verilerin, kitle davranışı ve aradıkları konular hakkında bilgi sağlayan organik arama terimleri etrafında kullanılabileceği anlamına gelir.

Bu içgörülere göre doğru şekilde hareket edilirse hedef kitleniz genişleyebilir. Bu, sonuçta sitenize gelen trafiğin artmasına ve kullanıcıları dönüştürme şansının artmasına neden olur.

SEO Önemi 2024 - seo onemi - Modeno Digital

SEO önemi hakkında makalemiz umarız size fayda sağlamıştır. Modeno Digital olarak Eskişehir Web Tasarım ve Eskişehir Seo hizmetleri ile alakalı daha fazla bilgi almak için seo makalelerimiz inceleyebilir, sizin için yapabileceklerimizi öğrenmek için bize buradan ulaşabilirsiniz.

2023 SEO değişkenleri, seo önemi ve iyi bir dijital dönüşüm için Modeno hep yanınızda!

Eskişehir SEO ajansları 2’ye ayrılır Modeno Digital ve Diğerleri…